Trakų kultūros rūmai

Tiltai užfiksuoti „DZŪKŲ KALENDORIUS  2021” 

 Prasidėjus Adventui Tiltuose turėjo būti pristatytas ,,DZŪKŲ KALENDORIUS 2021“tačiau šalyje       susiklosciusi situacija nukelia planuotus renginius ateičiai. Siūlome susipažinti su naujai išleistu  kalendoriumi ir jų rengėjais.  

 

                             Asociacija „Vilniaus dzūkuliai” šiais metais   išleido „Dzūkų kalendorių 2021”. 2021 m. kalendorius skirtas grybams ir grybavimo tradicijai,  kiekvieno mėnesio puslapius puošia  atskirų Dzūkijos vietovių vaizdai. Kalendoriuje šiais metais yra ir Tiltai (gegužės mėn.). Nuotraukų autoriai Mindaugas Lapelė, Rokas Gelažius, Valentinas Ivinskis. 2019 m. „Dzūkų kalendorus” pripažintas geriausiu Lietuvoje ir jo rengėjams  už tai buvo įteikta 30-oji Lauryno Ivinskio premija. 

                             2021 metų kalendoriuje publikuojami 13 dzūkų pamėgtų, žinomų grybų nuotraukos: baravykas, ūmėdė, geltonasis kazlėkas, rudmėsė, bobausis, kazlėkas, lepšė, voveraitė, gudukas, raudonviršis, žvynabūdė, žalsvasis baltikas (žaliuokė), raudonoji musmėrė. Nuotraukos komponuotos, o vietovės fotografuotas specialiai šiam kalendoriui taip, kad jo horizonte matytųsi miškas. 

                               Taip pat kiekvieno mėnesio lape pateikiami visi žinomi ir tik Dzūkijoje paplitę grybų pavadinimai, trumpos miniatiūros apie juos, patarimai grybautojams bei patiekalų iš grybų receptai.

                                Šie kalendoriai vertingi ne vien savo kalendorine, bet ir kultūrine verte, pristatydami grybavimą – vieną iš svarbiausių Dzūkijos nematerialaus kultūros paveldo tradicijų, patvirtinančių , kad miškas bei jo teikiamos gėrybės yra neatsiejamos nuo kasdienio dzūko gyvenimo.

                                Visa kalendorių tekstinė dalis pateikiama dzūkų tarme.

                                 Kalendorių formatas: 30 x 30 cm. cm (perlenktas), kabinamas ant sienos,  Stalinio 20 x 15 cm (perlenktas), susegtas spirale, pastatomas. Norintieji įsigyti kalendorių turi susisiekti su Asociacija.

                                 Asociacija „Vilniaus dzūkuliai” – visuomeninė organizacija (įkurta 2005 m.), turinti paramos gavėjo statusą. Pagrindinė veikla – kultūrinė, šviečiamoji, daug dirbama dėl dzūkų tarmės, tapatumo išlaikymo ir sklaidos tiek pačioje Dzūkijoje, tiek ir už jos ribų. Asociacija organizuoja  Vilniuje bei kitose Dzūkijos savivaldybėse viešus renginius, o  folkloro ansamblis „Vilniaus dzūkuliai” (meno vadovė Daiva Steponavičienė-Rugiaveidė) dalyvauja ir dzūkams atstovauja ne tik paskiruose koncertuose, bet ir pagrindiniuose folkloro festivaliuose Lietuvoje.  

 

                                 Parengta pagal  asociacijos „Vilniaus dzūkuliai” informaciją Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinys Vaiva Neteckienė

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *