Trakų kultūros ir meno centras

Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas

Kiekvienos tautos istorijoje yra svarbių dienų. Lenkų  tautybės žmonėms viena iš tokių dienų yra lapkričio 11-oji Nepriklausomybės atkūrimo diena. Lenkija savo nepriklausomybę atgavo 1918 metais, pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui. Šalis atgimė iš pelenų po trijų karą pralaimėjusių šalių, kurios Lenkiją valdė 123 metus.

Lenkijoje ir užsienyje ta proga vyko įvairūs renginiai. Lapkričio 8 d. simboliniu 11.11 laiku daugelyje pasaulio šalių sugiedojo nacionalinį himną ,,Mazurek Dąbrowskiego“. Prie Lenkijos švietimo ministro Dariušo Piontkovskio paskelbtos akcijos ,,Mokykla gieda himną“ prisijungė 20 tūkst. mokyklų Lenkijoje ir užsienyje t. y. apie 4 mln. mokinių ir 380 tūkst. mokytojų. Trakų r. mokyklų bendruomenės taip pat dalyvavo tarptautinėje akcijoje.

Lapkričio 6 d. Paluknio Longino Komolovskio gimnazijoje vyko rajoninis meninio skaitymo lenkų patriotinės poezijos konkursas ,,Visa tai, kas yra Lenkija“. Konkurse dalyvavo 56 dalyviai iš keturių Trakų rajono mokyklų: Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos, Trakų gimnazijos, Paluknio Longino Komolovskio gimnazijos, Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos. 1-12 klasių dalyviai varžėsi šešiuose amžiaus kategorijose. Pasibaigus konkursui ir susumavus visus rezultatus šešiose amžiaus kategorijose pirmų, antrų ir trečių vietų laimėtojai buvo apdovanoti diplomais ir dovanomis. Tuo tarpu pirmųjų vietų nugalėtojams buvo suteikta galimybė dalyvauti ir pasirodyti lapkričio 10 d.  Lenkijos Nepriklausomybės iškilmėse Trakų kultūros rūmuose:

I kategorija (1 – 2 klasių) – I vieta Elžbieta Senkanec, Paluknio Longino Komolovskio gimnazija, mokytoja Božena Senkanec; II kategorija (3 – 4 klasių) – I vieta Paulina Naumovič, Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinė mokykla, mokytoja Lucija Kašėtienė; III kategorija (5 – 6 klasių) – I vieta Robert Matusevič, Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazija, mokytoja Lilija Kondratovič;IV kategorija (7 – 8 klasių) – I vieta Karolina Kašėtaitė, Trakų gimnazija, mokytoja Aleksandra Savickaja; V kategorija (9 – 10 klasių) – I vieta Daniel Šepet, Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazija, mokytoja Lilija Kondratovič; VI kategorija (11 – 12 klasių) – I vieta Anna Makutonovič, Paluknio Longino Komolovskio gimnazija, mokytoja Gražina Paulauskienė.

Lapkričio 10 d. Lietuvos lenkų sąjungos Trakų rajono skyrius ir Trakų kultūros rūmai inauguravo 101 Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo metines.

Ankstų sekmadienio rytą surengta gėlių padėjimo ceremonija lenkų karių Trakų kapinėse. Ceremonijai pasibaigus Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos galingas varpų gausmas sukvietė tikinčiuosius į šv. Mišias, kurias aukojo kun. dekanas Jonas Varaneckas ir kun. Benedykt Cison. Po šv. Mišių susirinkusieji lydimi raitų Palenkės husarų, pagrindine miesto gatve patraukė link Trakų Kultūros rūmų. Žiūrovams buvo surengtas husarų pasirodymas, kuriuo, ne vienas žavėjosi ir džiaugėsi.

Po svečių iš Lenkijos pasirodymo susirinkusieji buvo pakviesti į koncertą Trakų kultūros rūmuose. Grojant Rūdiškių Kultūros centro instrumentiniam ansambliui ,,Concord“, vad. Rimvydas Stanaitis, prieš tai minėtų keturių mokyklų jungiamasis vaikų ir jaunimo bei suaugusiųjų rajoninis choras atliko populiarias patriotines dainas. Koncertą vainikavo vokalinis – instrumentinis ansamblis ,,Folk Vibes“ iš Vilniaus, vadovaujamas Renatos Juzokienės.

,,Tai simbolinė diena, kai galime džiaugtis ir švęsti kartu, bendrauti tarpusavyje gimtąja kalba savo mylimoje Tėvynėje Lietuvoje, džiaugtis tuo, kad esame išdidžiais bendrapiliečiais mūsų bendros valstybės“ – kalbėjo Lietuvos lenkų sąjungos Trakų rajono skyriaus pirmininkas, LR seimo narys, susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič.

Lenkijos Respublikos Ambasados Vilniuje konsulinio skyriaus vadovas Marcin Zenevič padėkojo visiems iškilmių dalyviams, rajono lenkų bendruomenei bei svečiams iš Lenkijos už buvimą kartu. Pabrėžė, kad turime stiprinti mūsų abiejų šalių Nepriklausomybę, puoselėjant abipusius draugiškus santykius. ,,Linkiu, kad mūsų abiejų valstybių bendradarbiavimas vystytųsi ir gerėtų“ – kalbėjo Lenkijos Ambasados konsulas Marcin Zenevič.

,,Džiugu, kad gyvenu Lietuvoje ir vadovauju kraštui, kuriame galime švęsti ne tik savo valstybės, bet taip pat ir Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Lietuvą ir Lenkiją sieja ne tik bendra istorija, tačiau ir daugelis įvairių įvykių. Didžiuojuosi, kad šiandien esu su Jumis“ – kalbėjo Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.

Labai svarbu, kad tų, kurie kovojo ir tiems, kurie negrįžo į savo gimtuosius namus atmintis buvo išsaugota kitoms ateities kartoms, kad tokios tragedijos niekada nepasikartotų mūsų abiejų tautų istorijoje.

 

Lietuvos lenkų sąjungos Trakų r. skyriaus

pirmininko pavaduotoja

Renata Krasovska

          

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *