Trakų kultūros ir meno centras

FOKLORO ANSAMBLIUI „RADASTA“- 35

Jau 35-ius metus su liaudiška daina keliauja Trakų kultūros ir meno centro folkloro ansamblis „Radasta“. Šia gražia proga ansambliečius sveikino puikus būrys svečių iš Trakų, Zarasų, Vilniaus, Kaišiadorių bei Širvintų.

Pirmasis „Radastą“ pasveikino Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius, kuris įteikė piniginį dovanų čekį. Nuoširdžius žodžius ir rudens žiedus skyrė LR seimo nariai – Edita Rudelienė, Kęstutis Vilkauskas, didžiulį tortą bei padėkas kiekvienam ansamblio nariui už meilę lietuviškai dainai įteikė Trakų kultūros ir meno centro laikinai direktoriaus pareigas einanti Indrė Mateuss. Ansambliečius labai nudžiugino ir LRT laidos „Duokim garo!“ prodiuseris Saulius Basijokas, įteikęs besikuriančiai ansamblio kapelai instrumentą – basetlę. Muzikinius sveikinimus skyrė atkeliavę geriausi Lietuvos dainininkai ir muzikantai: kapelos –  „Čir vir vyrai“, „Noragas“, folkloro ansambliai –  „Jorė“, „Verpeta“ ir „Seluona“ . Gražiausius žodžius ir nuoširdžias šypsenas dalino šmaikštūs jubiliejinio koncerto vedėjai – Loreta Sungailienė ir Liudas Mikalauskas.

Visus „Radastos“ šventės svečius stebino ansamblio narių nesenkanti energija ir ilgametė bendrystė, prasidėjusi nuo 1987 metų pavasario, kai Marytės Morkūnienės paraginti, Trakų rajono gėlininkai susirinko į pirmąją ansamblio repeticiją. Joje dalyvavo virš 20 entuziastų, norinčių dainuoti liaudies dainas. Pirmoji ansamblio vadovė buvo Audronė Makaveckaitė. Tais pačiais metais vyko pirmasis ansamblio pasirodymas Joninių šventėje Tamašavoje. Ansamblio dalyviai daugiausia koncertavo gėlininkų ir sodininkų renginiuose Trakų krašte ir visoje Lietuvoje.

Po metų ansambliui pradėjo vadovauti Regina Žukauskienė. Smagiai instrumentinei grupei talkino Aleksas Dulkė, vėliau jis atsiskyrė, sukurdamas kapelą „Linksmoji armonika“.  Atgimimo dienomis ansamblis pasirodydavo susitikimuose su kandidatais į LR Seimą, dalyvavo kasmetiniuose suėjimuose Gedulo ir vilties dienomis. Kasmet linksmino Trakų gyventojus Joninių šventėje, minint Vasario 16-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Dainavo prie LR Seimo po Sausio 13 – ios įvykių.

Nuo 1994 m. ansambliui ėmė vadovauti Nijolė Kačenauskienė. Tautinių rūbų ansambliečiai ilgai neturėjo. Kas iš mamų, kas iš giminaičių gavo, kiti pirko medžiagas ir siūdinosi patys. Kas kaip mokėjo ir galėjo, tas taip ir apsirėdė. Prieš 2007 metų Dainų šventę ansambliečiams buvo pasiūdinti nauji tautiniai kostiumai. 1996 metų rudenį ansambliui ėmėsi vadovauti jauni ir entuziastingi vadovai, tikri folkloro specialistai – Gediminas Rakauskas ir etnomuzikologė Rasa Norinkevičiūtė-Zakarė, kuri lig šiolei vadovauja kolektyvui drauge su Maryte Morkūniene. Su koncertinėmis programomis „Radasta“ dažnai pasitikdavo į Trakus atvykusius garbius užsienio svečius. Ansamblis dalyvauja visuose Trakų miesto tradiciniuose renginiuose, yra kviečiamas į kitus Lietuvos kaimus ir miestelius. Savo pasirodymais džiugino ne tik savo krašto, bet ir užsienio žiūrovus: viešėjo Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje.

Ansamblis atlieka Trakų krašto dzūkiškas dainas, šokius, ratelius. „Radastos“ kraitis – Lieponių, Kalvių, Onuškio, Taučionių ir kituose kaimuose užrašytas  muzikinis folkloras, pačių ansambliečių atneštos tėvų bei senelių dainos ir LMTA muzikinio folkloro archyve saugomi perliukai. Parengtos Vėlinių, Advento-Kalėdų, Užgavėnių, Velykų, Joninių, vestuvinės, partizanų ir tremtinių dainų bei kitos programos. 2008 m. išleista „Radastos“ kompaktinė plokštelė „Trakų krašto dainos“. Ansamblis turi savo vėliavą, kurioje simboliškai pavaizduotas radastos žiedas. Pasaulinei lietuvių dainų šventei ją išsiuvinėjo Valentina Masiukienė.

Šiandien folkloro ansamblyje „Radasta“ – 22 dalyviai, čia dainuoja 3 kartos. Jauniausiam dar tik 12, o vyriausiam jau 96-eri.  Ansamblio branduolį pradžioje sudarė gėlininkai ir sodininkai. Dabartiniai ansamblio nariai – tai Trakų miesto gyventojai – buvę pedagogai, medikai, agronomai, vairuotojai, pardavėjai ir kitų profesijų žmonės. Šiandien dauguma jų senjorai. Visi noriai lanko repeticijas, mielai dainuoja bei šoka, džiaugiasi vieni kitais ir džiugina klausytojų širdis.

Apima didžiulis jaudulys, kai darniai suskamba karta iš kartos perduodamos liaudies dainos ir melodijos, per amžius puoselėtos ir lig mūsų dienų atneštos. Kaip gera, kai žinai, kad mūsų dvasios lobynus yra kam saugoti. Ačiū folkloro ansamblio „Radasta” nariams ir visiems, kas myli lietuvišką dainą ir jau daugel metų su meile dalina ją kitiems.

Mieliems žiūrovams dėkojame už apsilankymą bei visus kviečiame vėl pasimatyti – lapkričio 10 d. (penktadienį), 18 val. Trakų kultūros ir meno centro projekto „Romansų magija“ renginyje – romansų vakare „Be meilės nėra gyvenimo“, kuriame dalyvaus įvairių tautų atlikėjai, o juos vėl maloniai kalbins Loreta Sungailienė.

Trakų kultūros ir meno centro

Kultūrinių renginių organizatorė Viktorija Šamatovičienė

Nuoroda į fotoalbumą >>>Facebook

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *