Trakų kultūros rūmai

Balandžio 1 d. – juokų, melagių diena!

Melai, tie saldūs kerai !

Markas Tvenas yra pasakęs: „Balandžio pirmoji yra ta diena, kai prisimename, kuo esame visas likusias 364 metų dienas“.

Vienintelę metuose dieną – balandžio 1-ąją – galime meluoti kiek tik leidžia laki fantazija ir nesulauksime jokių priekaištų. Manoma, kad šią dieną reikia pasakoti pramanytus dalykus. Apgavus galima tikėtis sėkmės ir gerų metų.

Melagių dienos kilmė apgaubta mitų ir legendų. Niekas tiksliai nežino, kada tiksliai pradėta švęsti balandžio 1-oji.

Antikos pasaulio tyrinėtojai tvirtina, kad kovo ar balandžio dienomis buvo Švenčiama taip vadinama Saturnarija – diena, skirta prisiminti “aukso amžiui”, kai visi žmonės buvo lygūs. Tą dieną vergai galėdavo pokštauti, išjuokti ir pašiepti savo ponus, nebijodami susilaukti bausmės. Pavasario garbei statydavo graikų komedijas. Indijoje nuo pat senovės laikų kovo 31 dieną buvo švenčiama „Uli“ šventė, kurios metu žmonės apgaudinėdavo vieni kitus, stengėsi priversti atlikti įvairiausius beprasmiškus darbus.

Vienoje populiariausių teorijų teigiama, kad melagių diena atsirado, įvykdžius prancūzų kalendoriaus reformą XVI amžiuje. 1564 metais Prancūzija reformavo savo kalendorių ir naujų metų pradžia paskelbė sausio 1-ąją, o ne kovo pabaigą kaip anksčiau. Tačiau ne visi žmonės suspėdavo su pokyčiais, kiti ir specialiai laikėsi senų įpročių ir šventė Naujuosius metus nuo kovo 25 dienos iki balandžio 1 dienos. Tad iš jų nevengta pasijuokti ir pasišaipyti.

Lietuvoje taip pat buvo švenčiama melagių diena kaip nuotaikinga pirmoji pavasario darbų diena. Labiausiai Lietuvoje paplitęs nekaltas melas, pvz., kad sugrįžo iš šiltųjų kraštų paukščiai, ypač gandras. Vaikystėje ne vienas buvo apgautas ir lėkė žiūrėti į gandralizdį. Siųsdavo valstiečiai ką nors iš savo šeimynos negaunamo daikto – paukčio pieno, margo niekučio, šaltos ugnies ir 1.1.

Nuo XX a. ši diena liko tik juokų, pokštų ir melo diena – Aprilis.

Daugiau apie melagių dieną skaitykite:

https://www.lnkc.lt/eknygos/Melagiu_diena_Marcinkeviciene_N.pdf

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *