Trakų kultūros rūmai

Apeiginė verba

Kovo mėnesį prasideda pavasario švenčių laikotarpis, kuris prasideda Šv.Kazimieru ir tęsiasi iki Sekminių. Tame tarpe švenčiamos ir pačios gražiausios Velykinio laikotarpio šventės.
Įvairių pavasario švenčių turinys skleidžiasi gamtos ir žmogaus sukurtuose įvairiuose simboliuose, papročiuose, dainose, giesmėse, garsuose.
Ypatingai pirmus pavasario garsus ženklina pargrįžtančių iš šiltųjų kraštų paukščių giedojimas, o pirmąją pavasario žalumą ženklina verbos. Verba – stebuklingas pasaulio medis, kurio ryšys su žmogumi yra labai labai svarbus . Senoliai tikėjo ir dabar žmonės tiki, kad augalai turi mistinių, paslaptingų galių. Jie pagreitina augmenijos pabudimą, gali pagerinti žmonių sveikatą, pašalinti visokį blogį. Dzūkijoje tokiais augalais laikomos tam tikrų gluosnių rūšys. Verbos daromos iš žilvičio (gluosnio, karklo, blindės) ir kadagio. Rečiau iš išsprogusio beržo šakelių. Verboms parenkami gyvi medžiai, kurie pirmieji pradeda pavasarį žaliuoti ir išleidžia pumpurus. Tai yra gyvybės ir kasmetinio gyvenimo atsinaujinimo simbolis. Apie ateinančius metus sprendžiama iš išsprogusių pumpurėlių skaičiaus ant verbos šakelės – kuo daugiau išsprogo pumpurėlių, tuo geresni metai laukia. Taip pat ir su kadagių šakelėmis – ją laužiant žiūrima, kad tik kuo daugiau uogų būtų.
Verbom rišti naudojamas daugiausia raudonas ir baltas siūlai. Raudonas – skirtas apsisaugoti nuo ligų, baltas – nuo įvairaus blogio.
Linkint žmonėms sveikatos ir laimės su pašventinta verba būtina uždrožti kaimynui, draugui ar tam , kam linkime gėrio. Plakant pašventinta verba , tikima, kad medžio gajumas ir stiprybė pereis į žmogų ir šis bus visus metus sveikas ir drūtas, linksmas ir darbingas.
Anksčiau žmonės išgindami pirmą kartą į laukus gyvulius, juos irgi plakė verbomis. Taip siekė juos apsaugoti nuo vilkų, griaustinio, ligų, blogų akių, gyvačių ir kitokių nelaimių.
Pašventintos verbos užkišamos už balkio, už šventų paveikslų arba įdedamos į vazelę ir laikomos iki kitų metų ir galiausiai sudeginamos. Taip tikima , kad verba namus apsaugos nuo įvairių nelaimių.

Vaiva Neteckienė
Trakų kultūros rūmų
Tiltų padalinio
renginių organizatorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *