Trakų kultūros rūmai

ONUŠKIO KERMOŠIUS 2019

Lietuvių liaudies išmintis byloja: ,,Oras – ne tavoras, neišsirinksi“. Lietingas rugsėjo 28 d. šeštadienis nesutrukdė onuškiečiams susiburti miestelio aikštėje. Proga ypatinga – tradicinė smagi krašto šventė „Onuškio Kermošius 2019“. 

        Šventė prasidėjo Onuškio bažnyčioje padėkos Šv. Mišiomis už išaugintą derlių. Šv. Mišias aukojo Onuškio parapijos klebonas Algimantas Gaidukevičius. Prie altoriaus buvo nešama iš šių metų rugių iškepta duona, vaisiai ir daržovės, miško gėrybės, medus – dovanos, kurias tokią karštą vasarą pavyko išauginti ir surinkti darbštiems žmonėms. Pašventintu duonos kepalėliu po gabalėlį šventės dalyvius vaišino, visiems susirinkusiems išdalino renginio šeimininkai gaspadinė Liuda ir gaspadorius Saulius.       

 Šurmuliuojančioje miestelio Kipro Petrausko aikštėje netrūko nei ,,tavoro“, nei žmonių. Iš visų keturių Onuškio seniūnijos seniūnaitijų (Tolkiškių, Vaickūniškių, Dusmenų ir Onuškio) suvažiavo žmoneliai, bendruomenių  kiemelius įrengė (ačiū Vidai, Rimai, Antanui, Egidijui, Linai), rudens gėrybių ir vaišių stalus prikrovė. Onuškio Donato Malinausko gimnazijos kiemelyje mokytojai ir mokiniai saldumynais prekiavo, skanius vėdarus valgė ir kitus vaišino, geltono autobuso vairuotojas Laimutis saugiai Dusmenų bendruomenės narius vežė į šventę ir namo (ačiū direktorei Rimai). Vaikų darželio bendruomenės kiemelyje ir suaugusieji, ir vaikai kartu linksminosi, bendravo (ačiū direktorei Marijonai). Medžiotojų būrelio vyrai (ačiū Vytui) viryklę įsitaisė, sriubos puodą užkaitė, visus vaišino skaniausia žvėrienos sriuba ir medžioklės ypatumais dalijosi (ačiū Rimantui, Rimučiui ir Juozui). Onuškio bendruomenė kvietė užsukti į UAB „Onuškio blyninę“ ne tik bulvinių blynų paskanauti (ačiū Ramunei, Nijolei), bet ir krašto skanumynų – šakočio, šimtalapio (ačiū Aldonai), gaiviųjų tortų (ačiū Sonatai) ir kitų gardėsių  paragauti. Trakų viešosios bibliotekos Onuškio filialo bibliotekininkė Vlada karštąja žolelių arbata sužvarbusius nuo lietaus šildė. Žvejų kiemelio gaspadoriai gardžios žuvienės negailėjo (ačiū Daivai ir Rimvydui). Garavo ką tik išvirtos bulvytės su lupenomis ir sotusis šiupinys (ačiū Marytei). Dėkojame ligoninės direktorei N.Valančiauskienei už galimybę naudotis elektra šventės įgarsinimui. Visko neišvardyti, neaprašyti, visada geriausia patiems pamatyti, paskanauti ir ačiū pasakyti.

      Prie scenos ką tik po bulviakasio vežime (ačiū Editai) žvitrioji kumelaitė įsitaisė, ją visas ūkis supo: vištukės, paršeliai (ačiū Onutei), pilni maišai daržo gėrybių pūpsojo. O scenoje dainos skambėjo ir muzika grojo. Mažiausieji darželinukai apie arkliuką ir rudenėlį daineles dainavo,  gausūs dalyviais Onuškio gimnazijos vaikų kolektyvai „Dainorėliai“ ir „Šermukšnėlės“ šventės dalyvius dainomis pamalonino. Kai scenoje pasirodė Onuškio gimnazijos mokytojų kolektyvas, šventės dalyviai grožėjosi, aikčiojo ir plojimų negailėjo. Kapela „Samė“ trinktelėjo vestuvinį maršą. O kaip kitaip. Juk ruduo nuo seno buvo vestuvių metas. Kolektyvas  apie žirgelį dainas dainavo, visoms gaspadinėms ir gaspadoriams smagių kūrinių negailėjo. Ačiū kolektyvų vadovėms Gražinai ir Laimai.

      Ne tik dainų, bet ir sveikinimų būta. Seniūnė Zita žmonių gausumu pasidžiaugė, Onuškio bendruomenės pirmininkė Liuda naujai išrinktus seniūnaičius pasveikino, jiems net pasirungti teko stengiantis „pagerinti“ seniūnijos biudžetą. Kokia šventė be dovanų. Kiemelių šeimininkai pamaloninti,  kulinarinio paveldo puoselėtojai pastebėti, aplinkos gražintojai paminėti – šiais metais nominacija iškeliavo į Onuškio vaikų darželį. Bendruomenės pirmininkė padėkojo visiems, padedantiems prižiūrėti Onuškio bendruomenės namus.

         Šiais metais Onuškio bendruomenėje gausus projektų „derlius“. Pirmininkė pristatė LR Žemės ūkio ministerijos finansuotą projektą „Čia mūsų namai“ (10 % lėšų Trakų r. savivaldybės), kurio dėka prie Onuškio bendruomenės namų kuriama aktyvaus laisvalaikio zona, pastatyti penki lauko treniruokliai, tinkami naudotis visoms amžiaus grupėms. Aplinkos tvarkymui įsigyta krūmapjovė  ir vejapjovė . Projekto „Grok ,armonika, grok“ dėka įsigyta armonika, kuria gros kolektyvo „Samė“ armonikieriai. Projektas teiktas pagal bendruomeninės veiklos rėmimo programą savivaldybėse (2019 m.) Priemonė įgyvendinama Trakų rajono savivaldybės kartu su Lietuvos Respublikos socialinė apsaugos ir darbo ministerija. Projektas „Mes sportuojame 2019“ (finansavimas Trakų r. savivaldybės) įgyvendintas dviem etapais – šventės „Dviejų gimtinių metu“ (sportinė dalis) ir antras etapas – varžytuvių „Prie ežerėlio“ metu. Trakų krašto VVG  pateiktas vietos projektas „Onuškio bendruomenės sociokultūrinės veiklos plėtra kultūros savitumo išsaugojimui, tradicijų tęstinumui“ yra vertinimas. 

       Aikštė šurmuliavo, žmonės pardavinėjo,  pirko, bendravo, visiškai nekreipė dėmesio į įkyruolį lietų. Šis gausus, spalvingas, draugiškas krašto žmonių susibūrimas tik patvirtino dar vieną posakį, kad nėra blogo oro, yra tik netinkamas nusiteikimas (čia tiems, kas pabūgo lietaus ir neatvyko). Kitiems metams pradėkime ruoštis jau dabar. Turgus buvo, turgus bus, nors kartelį per metus. Iki kitų metų.

      Šventės rėmėjai ir partneriai – Trakų rajono savivaldybė, Trakų kultūros rūmai, visuomeninė organizacija „Onuškio bendruomenė“ ir kiekvienas bendruomenės žmogus, savo darbais garsinantis Onuškio kraštą.

                                  Šventės gaspadoriai Liuda Korsanovienė ir Saulius Blažonis

 

Galerija —> https://bit.ly/2pgiN0r

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *